Scenariusz lekcji dotyczącej poprawnego tworzenia tekstu reportażu [specyficzne potrzeby edukacyjne].
Zasób zawiera ilustracje z zielnika Szymona Syreniusza
Analiza i interpretacja wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Deszcze”.
Analiza i interpretacja wiersza Ewy Lipskiej pt. „Egzamin”.
Analiza i interpretacja wiersza Adama Mickiewicza pt. „Burza”.
Materiał źródłowy - przypomnienie ekranizacji polskich powieści.
Scenariusz lekcji pierwszej z cyklu poświęconego Skamandrytom. Celem lekcji jest zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami z zakresu poetyki tej grupy literackiej. Uczniowie dowiadują się, jak rozpoznać charakterystyczne dla niej cechy poezj...
Analiza i interpretacja wiersza Stanisława Grochowiaka pt. „Ikar”.
Karta pracy mająca na celu przybliżenie sylwetki św. Aleksego i utrwalenie wiadomości zawartych w Legendzie o Świętym Aleksym.
Lekcja poświęcona jest analizie pieśni "Bogurodzica". Nauczyciel w formie wykładu zapoznaje uczniów z podstawowymi informacjami dotyczącymi pieśni, a następnie pomaga im w analizie i interpretacji tekstu.
Lekcja poświęcona przedstawieniu sylwetki i zarysowaniu charakteru twórczości Juliana Ursyna Niemcewicza. Szczególny nacisk został położony na analizę działalności publicystycznej autora "Powrotu posła".
Podczas lekcji uczniowie zapoznają się z pojęciem retoryka. Utrwalają sposoby jej realizacji w tradycji kulturowej. W dyskusji podsumowującej charakteryzują retorykę doby renesansu i jej głównego przedstawiciela - Piotra Skargę.