A A A
Zaloguj Zarejestruj
Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Dowiedz się więcej.
 

Katalog zasobów Szkoły ponadgimnazjalne Język polski Punkt podstawy programowej II.I.3.1

Pobierz zasób

Kim jest Stanisław Wokulski?


Lekcja interaktywna prezentująca głównego bohatera „Lalki” – jego biografię, charakterystykę, poglądy. Ukazuje najważniejsze wydarzenia z życia bohatera – romantyka i pozytywisty. Prezentuje wątek miłości Wokulskiego, omawia sposób ukazania uczucia bohatera w kontekście problematyki społecznej, psychologicznej i egzystencjalnej. Porusza również temat patriotyzmu w „Lalce”, pokazuje stosunek Rzeckiego do Wiosny Ludów i opinię powieściowych bohaterów o powstaniu styczniowym.

 

Podczas lekcji ukazany zostaje rozwój nauki XIX wieku oraz najważniejsi odkrywcy i uczeni XIX stulecia i ich wynalazki. Lekcja zawiera liczne ćwiczenia sprawdzające znajomość biografii Wokulskiego, w oparciu o umiejętność czytania ze zrozumieniem, kształcące umiejętność interpretowania tekstu literackiego oraz selekcji informacji. Wprowadza i wyjaśnia terminy: społecznik, bezkompromisowy, praca u podstaw, praca organiczna, racjonalista.


  Liczba wyświetleń: 9544
  Liczba pobrań: 433
  Dodano: 2010-11-15
IMP_75458 (48977)